Chalupy nám v priebehu teplých mesiacov skvelo slúžili a my im to teraz oplaťme. Chalupu treba pripraviť na zimu tak, aby sme mali istotu, že na jar ju nájdeme v poriadku. Pokiaľ si všetko správne rozvrhnete, môžete to mať za jeden deň hotové.

Upratanie chalupy pred zimou sa nevyplatí podceniť. Často totiž platí, že na čo sa nepripravíme pred zimou, na to na jar doplatíme.

1)        S upratovaním je treba začať vo vnútri samotného objektu. Pred finálnym opustením chalupy je ideálne všetky lôžkoviny odviesť so sebou domov. Pokiaľ túto možnosť nemáte, ochráňte ich pred navlhnutím. Periny, vankúše aj obliečky nechajte poriadne vyvetrať, potom ich zložte do skrine a prikryte dostatočne veľkou dekou. Zabránite tak vniknutiu prachu a nechcenej plesne. Dekou či igelitom je vhodné tiež prekryť postele, gauče, kreslá a ostatný čalúnený nábytok. Nezabudnite tiež na závesy, ktoré je dobré zvesiť z garniží, vyprané zložiť do tašiek a uskladniť spolu s lôžkovinami.

2)        Pred odchodom nezabudnite všetky povrchy očistiť od prachu a zabudnutých omrviniek, ktoré by mohli lákať nepozvaných návštevníkov v podobe hlodavcov alebo hmyzu. Pokiaľ máte na chalupe drevený nábytok, použite na jeho čistenie handričku z mikrovlákna, ktorým nábytok nikdy nepoškriabete.  Navyše s ich pomocou nemusíte používať žiadnu chémiu, čo šetrí prirodzené vlastnosti dreva a laku. Vďaka zloženiu mikrovlákien vám postačí čistá voda.

3)        Nezabudnite na potraviny v chladničke, v mrazničke a v špajze. Prejdite aj pivnicu, v priebehu leta sa v nej iste nahromadili rôzne potraviny, ktoré by nemuseli do jari vydržať. Pre tento účel majte v zásobe dostatočné množstvo pevných vriec na odpadky. Všetky spotrebiče odpojte od elektriny a vypojte jej prívod. Vypustite vodu zo všetkých nádržiek a potrubí v dome. Pokiaľ nejde voda vypustiť (napríklad z výlevky v umývadle) nasypte do nej obyčajnú kuchynskú soľ, ktorá zabráni zamrznutiu.

4)        Skontrolujte tiež, či do chalupy nemôže cez zimu zatiecť. Drobnosti iste zvládnete opraviť sami, no na zložitejšie opravy si radšej zavolajte odborníka. Zatečená voda v stene môže v zime spôsobiť na dome veľké škody v podobe prasklín a narušenia omietky. Okná zaistite okenicami, prípadne sa aspoň presvedčte, že okenný tmel správne drží a nehrozí pri zimných víchriciach poškodenie sklenených výplní.

5)        Pri finálnej obhliadke chalupy sa presvedčte, že sú riadne vyčistené odkvapy a voda nimi môže bez problémov pretekať. Zabránite tak stekaniu vody po omietke a jej poškodeniu. Pozornosť by ste mali venovať aj komínu, ktorý by mal byť celkom čistý. Pokiaľ máte otvorený komín, je vhodné naň  nainštalovať kryt, aby do neho nenasnežilo a neutvorila sa v ňom ľadová vrstva. Pokiaľ by ste sa na jar snažili založiť oheň v krbe, ktorý by mal takto upchaný komín, je tu vysoké riziko poškodenia.

6)        Na koniec sa nezabudnite uistiť, že na chalupe sú všetky zámky funkčné. Nielen od hlavných dverí, ale aj tie od brány, kôlne a ďalších objektov, ktoré sa v okolí nachádzajú. Pokiaľ máte v pláne chalupu v zime navštíviť, je vhodné zámky obaliť aj igelitom, aby nezamrzli a šli ľahko otvoriť. V zimnom období je dobré občas odpratať sneh, alebo o to poprosiť susedov. Takáto nepravidelná aktivita môže odradiť aj prípadných zlodejov.