Chystáte sa na výlet a nechcete za sebou ťahať nespratný kufor? Tak siahnite po cestovnej taške! Naučíme vás, ako si do nej zbaliť veci ako profesionál. Tieto tipy a triky ocení každý cestovateľ.

Vytvorte si zoznam

Večným problémom pri balení je, že si berieme so sebou zbytočne veľa vecí. Veď čo ak náhodou, no nie? Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť preplnenej batožine alebo naopak zabudnutiu potrebných položiek doma, je vytvoriť si kontrolný zoznam. Môžete ho dokonca rozdeliť do viacerých kategórií (drogéria, oblečenie atď.) a uľahčiť si tak balenie.

Rolujte, neskladajte

Zabudnite na skladanie! Pevne zrolované oblečenie nezaberie toľko miesta a využije priestor v cestovnej taške na maximum. Okrem toho sa vyhnete vytváraniu hlbokých záhybov, ktoré len tak nevyrovnáte. Tričká položte lícnou stranou (vrchná) nadol, rukávy zahnite dnu a zrolujte ho zdola hore. Pri nohaviciach spojte obe strany k sebe a postupujte od pása dolu.

Princíp 2 v 1

Snažte sa baliť hlavne viacúčelové veci, napr. šampón, kondicionér a telový gél v jednom. Alebo šál, ktorý budete môcť použiť v lietadle ako vankúš či šaty, na ktoré si dokážete obliecť aj nohavice (áno, naozaj to funguje) a zrazu budete mať úplne nový outfit.

Praktické baliace vrecká

Neverili by ste, ako vám táto “vychytávka” dokáže pomôcť. Jednotlivé vrecká môžete použiť na zoskupenie rovnakých položiek (napr. tričká) alebo jednotlivých outfitov, čím si zariadite dokonale usporiadanú cestovnú tašku. Využiť môžete aj vákuovacie obaly, vďaka ktorým ušetríte miesto a možno sa vám do batožiny zmestí aj nová lacná zelená kabelka, s ktorou sa chcete na dovolenke promenádovať po meste.

Pravidlo 3 – 1 – 1

Ak sa chystáte na cestu lietadlom, mali by ste poznať pravidlo týkajúce sa prepravy tekutín v príručnej batožine. Hovorí o tom, že si môžete zbaliť max. liter tekutín (1) zbalených do jedného priesvitného obalu (1) v nádobách s max. objemom 3,4 (3) unce, tzn. 100 ml. Pripravte sa už pri balení a vyhnite sa tak problémom pri letiskovej kontrole. Zdroj obrázku: Shutterstock.com