Slovenská autorka romantickej beletrie Eva Mária Rohrman, pôvodom z Nitry, žije už dlhé roky v zahraničí. Jej knižný debut pod názvom Zlato sa čistí ohňom nájdete na pultoch kníhkupectiev od októbra 2019 . My sme s ňou hovorili o knihe,  inšpirácií a ďalších plánoch.

 

Pre akú skupinu čitateľov je kniha určená?
Kniha je akousi osobnou spoveďou hrdinky, ktorá spätne hodnotí svoj na udalosti a vzťahy bohatý život. Takže rovnako sa v knihe môže nájsť mladá ako aj zrelšia žena. Knihu síce nájdete v kategórii romantickej beletrie, avšak ako mnohé knihy z týchto políc, má čo povedať aj mužskému čitateľovi. Život sa nedá rozdeliť na mužský alebo ženský. Otázky pravého významu slobody, vzťahov, zodpovednosti, viny, života a smrti riešime všetci. Odlišujeme sa len v spôsobe nazerania na výzvy, ktoré nám život prináša. Určite by prospelo ku vzájomnému pochopeniu, keby sme sa viac snažili pochopiť jeden druhého z jeho uhla pohľadu. Všetky rozhodnutia, ktoré urobíme, sa totiž dotýkajú aj nášho okolia. Muži by sa z mojej knižky dozvedeli viac o citlivosti a komplexnosti ženskej duše. Ženy by si z nej mohli vziať ponaučenie, že aj muži majú láskavé, trpezlivé a nežné srdce, a vedia občas odpúšťať viac ako my ženy. A tiež, že nesprávna definícia slobody môže priniesť dôsledky, ktoré bude ťažké niesť. Ani v tej najzložitejšej životnej situácii však nestojíme úplne sami, ako sa nám často zdá. Občas sa len treba naučiť rozpoznať a prijať pomocnú ruku. Všetko, čo človek prežije, má svoj zmysel aj svoj čas.

Ako dlho ste knihu písali?
Začala som pred dvomi rokmi formou zápiskov. Priebežne som si popri inej práci zapisovala všetky nápady, najradšej však po nociach alebo nadránom. Kvôli víru myšlienok som totiž nemohla spávať. Základná kostra bola hotová začiatkom mája tohto roku. A odvtedy nastala fáza najtvrdšej práce, keď sme ešte celé štyri mesiace spolu s mojou editorkou pracovali na úprave textov, štylistike a korektúre. To bola asi najťažšia etapa. O to väčšiu radosť máme teraz z vydania knižky. Je to podobné ako narodenie dieťaťa. Ťažká námaha, ale radostný záver.

Môžeme sa dočkať aj pokračovania Vašej knihy? Máte vo svojich predstavách už aj námet novej knihy?
Začala som pracovať aj na novom diele. Dej mám už v hlave, len vzhľadom na veľa povinností a organizačné starosti okolo krstu mojej prvotiny, mi na to neostáva čas. Zatiaľ mám ale urobenú hlavnú kostru a niekoľko úvodných textov. Pevne však verím, že po skúsenostiach z procesu písania prvej knihy sa tie ďalšie budú spracovávať oveľa ľahšie. Tak je to asi so všetkým v živote.

 

Odkiaľ čerpáte zdroje na námety?
Mám veľa priateľov a známych z rôznych kútov sveta a tiež už nepatrím k najmladšej generácii. Takže život a skúsenosti, či už moje alebo odpozorované, ponúkajú dostatok námetov. Aj teraz mám rozpracovaných hneď niekoľko ďalších nápadov. Uvidíme, koľko príbehov z nich vznikne, keď sa k tomu pridruží kus mojej fantázie. Dúfajme, že sa čitateľom bude páčiť moja prvá knižka. Zatiaľ budem usilovane pracovať na ďalšej.

Máte nejaký spisovateľský vzor?
Vzor ani nie. Myslím si, že každý sme originál, ale môžeme sa navzájom inšpirovať. Mám však veľa obľúbených autorov – zhodou okolností väčšinou žien. Napríklad takú Françoise Saganovú, u ktorej sa mi páči štýl písania. Čítam rada a aj v cudzích jazykoch, od našej po svetovú literatúru.

Čo bolo dôvodom, prečo ste sa vybrali na dráhu spisovateľa?
V prvom rade, rada pracujem z domu. Rada mám svoj čas pod kontrolou. A najlepšiu inšpiráciu mávam práve v nočných hodinách, keď je vonku absolútny pokoj.

Po druhé, písaním sa živím už dlhšie – ako copywriterka, len doposiaľ to boli kratšie texty a väčšinou iného zamerania, podľa požiadaviek klienta. „Zlato sa čistí ohňom“ je mojím prvým väčším dielom literárneho charakteru. Doteraz som literárnu tvorbu vnímala skôr ako hobby alebo formu sebarealizácie. Pred dvoma rokmi som však akosi prirodzene dozrela do štádia, kedy sa nápady samé začali pýtať na svet. Bola som plná myšlienok, a tak som si ich začala zapisovať. Postupne sa z nich utkal dej. Dielo naberalo svoje kontúry a príbeh nabral svoj vlastný smer. Kniha začala žiť svojím vlastným životom a hlavná hrdinka ma stále viac vťahovala do svojho sveta. Bolo to nesmierne vzrušujúce. V štádiu, keď si už spisovateľ myslí, že má príbeh hotový, postavy sa náhle vyberú svojou vlastnou cestou. Počas písania aj editovania sme spolu s postavami zažili veľa zmien. A teraz, keď je príbeh konečne na svete, som naň veľmi hrdá. Bola to najinšpiratívnejšia jazda, akú som kedy zažila.

Súťaž o 3 knihy ZLATO SA ČISTÍ OHŇOM 

Zodpovedzte správne na dve otázky a vyhrajte knihu. 

 1. Viete do akého jazyka bola kniha preložená? 

2. V ktorých krajinách sa odohráva dej? 

3. Koľko bodov zatiaľ získala v hodnoteniach v online knižných kníhkupectvách 

 Odpoveď napíšte dole do komentára a 25.8. vyžrebujeme troch z vás, ktorí získajú knihu Zlato sa bliští ohňom

Pozrite si krst knihy Zlato sa čistí ohňom

Eva Mária Rohrman,  www.artlife-club.com

FB https://www.facebook.com/autorka007/?modal=admin_todo_tour

Instagram: https://www.instagram.com/evamaria_rohrman_autorka/

S

Krst knihy Zlato sa čistí ohňom v Nitre 20.11.2019