
Zariaďovanie detskej izby sa riadi inými pravidlami, a z určitého aspektu je náročnejšie ako v prípade ostatných miestností bytu. Okrem estetického hľadiska a faktorov funkčnosti zvýšenú pozornosť musíte venovať aj bezpečnosti, a to najmä v prvých 3 rokoch dieťaťa. Okrem toho, detská izba sa mení najmenej trikrát až štyrikrát, kým vaše ratolesti nedospejú a nevyletia z hniezda.
Detská izba by teda mala byť bezpečná, pohodlná, útulná, funkčná a prispôsobená veku jej obyvateľa. Ako na to? Čítajte ďalej, dozviete sa niekoľko užitočných tipov.
1. Plánujte
Pred tým, ako sa pustíte do zariaďovaní detskej izby, majte jasný plán. Nestačí pozbierať všetky funkčné predmety a atraktívne kúsky detského nábytku, myslite aj na to, či ich viete zmysluplne skombinovať. Primárnym hľadiskom by malo byť to, aby sa vaše dieťa dokázalo v miestnosti slobodne pohybovať bez prekážok a s radosťou. Ak už je staršie, plán nevytvárajte bez neho, zaujímajte sa o jeho potreby a dôverujte jeho vkusu a štýlu.
Tieto sú najčastejšie chyby pri zariaďovaní detskej izby, skúste sa im teda vyhnúť:
• nepraktické usporiadanie,
• nesprávne zvolené osvetlenie,
• nepríjemné farby,
• nedostatok bezpečia a možnosti voľného pohybu,
• málo úložného priestoru, nepraktickosť a večný chaos,
• infantilná výzdoba,
• nedostatočný ohľad na ergonomické potreby dieťaťa.
2. Rozsvieťte
Do detskej izby zvoľte žiarovku s výkonom 200 – 250 W. Ak je strop v tejto miestnosti nízky, namiesto lustrov preferujte skôr nástenné a/alebo stropné svietidlá. Využite aj prirodzený zdroj svetla, a písací stôl umiestnite pri okne. Pre pravákov by malo slnečné svetlo prichádzať zľava, pre ľavákov samozrejme presne opačne. Toto je veľmi dôležité kvôli tomu, aby dieťa pri písaní a kreslení nezatieňovalo papier svojou rukou. Spoliehať sa výlučne len na slnečné lúče nie je rozumné, nezabudnite teda ani na stolovú lampu.
Ponuka svietidiel pre deti je veľmi široká s roztomilými modelmi, ale dávajte pozor na to, aby boli aj šetrné. Okrem toho, že pri kúpe by ste mali preferovať ekologické produkty, vysvetlite svojmu dieťaťu, ako ich používať. Napríklad, aj keď môže byť lákavé nevypínať všetky nočné svetielka, nie je to správne ani z ekologického, ani z ekonomického aspektu.
3. Myslite na zdravie vášho dieťaťa
V tejto časti by sme radi zdôraznili dôležitosť toho, aby detská izba bola zariadená podľa ergonomických potrieb dieťaťa. Pri kúpe písacieho stola a stoličky nezabudnite na to, že tieto kúsky nábytku ovplyvňujú správny vývin chrbtice. Ideálna veľkosť stolovej dosky je najmenej 60 x 120 cm. Postupom času by sa mal stôl so stoličkou zdvihnúť až do výšky 75 cm. Preto sa oplatí zvoliť väčšie, výškovo nastaviteľné modely, ktoré nie je potrebné pravidelne vymieňať. Výšku stoličky inak zistíte aj tak, že keď na nej dieťa sedí, jeho nohy by mali dočiahnuť akurát na zem, nemali by teda visieť.
Deti potrebujú oveľa viac spánku ako dospelí, preto im treba zabezpečiť kvalitný a nerušený spánok prostredníctvom kvalitnej postieľky. Pri výbere vezmite do úvahy dve dôležité kritériá: vek dieťaťa a veľkosť postele. Do 2-3 rokov sa odporúča používať detskú postieľku, až potom je čas prejsť na skutočnú posteľ s dĺžkou 130 – 160 cm a šírkou 70 – 90 cm. Tieto rozmery budú vyhovovať približne do 6 rokov. Pre školopovinné deti odporúčame posteľ s rozmermi 180 x 80 cm. Nie je jedno ani to, na akom materiáli sa spáva. Ak hľadáte komfortné a kvalitné detské matrace, určite budete spokojní s bohatým sortimentom internetového obchodu zdravotne-matrace.sk.
4. Majte prehľad
Bez ohľadu na to, ako veľmi dbáte na poriadok, hračky sa neustále budú hromadiť na podlahe alebo v strede miestnosti. To môže pôsobiť chaoticky a neporiadne, a pre deti s ešte nevyvinutou pozornosťou to bude mätúce. Základom je mať dostatok úložného priestoru. Na tento účel sú najlepšie plastové boxy, napríklad aj preto, lebo sa dajú ľahko vyčistiť a uložiť do nich všetky hračky. Takéto krabice sa napoškodzujú ľahko, navyše ich viete schovať pod posteľ alebo stôl.
Pre menšie veci namontujte radšej nástenné police. V školskom veku potom na tomto mieste môžu byť umiestnené učebnice, zošity a školská taška. Ako sme to spomenuli vyššie, mali by ste sa starať o zdravý vývin chrbtice vášho dieťaťa, a to nielen pri výbere nábytku, ale aj školských potrieb. Na stránke ramina.sk nájdete anatomické školské tašky a batohy s pevným dnom. Zvoľte taký model, ktorý očarí vaše dieťa a uľahčí chystanie sa na druhý deň do školy.
Zdroj: https://www.zdravotne-matrace.sk/blog/ako-vybrat-postel-do-detskej-izby/
Zdroj fotiek: freepik.com