Každý z nás vstupuje do romantického vzťahu s veľkým očakávaním. Veľakrát sa držíme nereálnych predstáv, ktoré sú potom dôvodom na pocit nespokojnosti. Je to určitá fáza, ktorou si musí prejsť asi každý a až po jej uplynutí sa ukáže, či vzťah funguje na reálnych základoch.

Prvotné opojenie láskou nie je pevný základ
Prvé mesiace vzťahu sú nenáročné, a preto máte pocit, že ste našli dokonalého partnera. Takéto zoznamovanie je plné romantických vyznaní lásky, vášne, nehy a spoločne prežitých chvíľ. Počiatočná fáza lásky a možno aj vzťahu. Keď sa však tieto chvíle pominú začne sa ukazovať pevnosť vášho puta. Zdravé a pevné vzťahy si vytárajú pevné základy v dlhodobom horizonte.

Jednotlivé fázy zoznamovania a lásky sú rozdelené do niekoľkých úsekov, v ktorých sa prelínajú chemické reakcie a naše emócie. Až po čase dochádza k ich útlmu a začínajú sa vo vzťahu objavovať nové veci, ktoré ste pred tým nepozorovali.

Všetko musí mať svoje hranice
Takzvané „ružové okuliare“, ktoré majú niekedy naozaj hrubé a tmavé sklá. Po ich zložení sa začínate pozerať na vzťah a možno budúceho partnera aj inak. Vidíte vlastnosti a schopnosti, ktoré ste dovtedy prehliadali. Pokiaľ ich dokážete akceptovať, neubližuje to ani jednej strane a máte stále pocit naplnenia a šťastia, zrejme ste na správnej ceste k budovaniu základov, o ktorých ste premýšľali pri prvom zoznámení. Stavať na pevných základoch  môžete  teda s vybudovaním uznania a rešpektu.

Konflikt nie je dôvod na útek
Jedna vec je pochopenie pre svojho partnera a druhá je prílišná tolerancia nedostatkov. Vo všetkom si stanovte svoje zdravé hranice a najlepšie hneď od začiatku. Aj na základe toho budete schopní svoje fungovanie do budúcna vedieť lepšie odhadnúť.

Určite sa ani vám konflikt vo vzťahu nevyhne. Všeobecne sa odporúča komunikácia na riešenie viacerých problémov, prečo by tomu nemalo byť tak aj vo vzťahu. Ak vás zaplavila dávka adrenalínu a veľkého hnevu, skúste si na 5 minút vydýchnuť na tichom mieste a osamote a potom sa vráťte k riešeniu situácie s chladnou hlavou. Spoločná dovolenka v Egypte vás nadchne pre ďalšie kroky a zasa sa môžete cítiť ako na začiatku, plní vášne, pokoja a lásky.