Náhla vlna horúčav je do určitej miery nepríjemná väčšinu ľudí. Nie je málo ani tých, pre ktorých môžu byť extrémne teplá obzvlášť nebezpečné. A čo viac, v týchto dňoch sa pracuje ťažšie, objavujú sa problémy so spánkom a aj tie najmenšie a všedné úlohy sa môžu javiť vyčerpávajúcejšie ako obvykle. Preto, nasledovné tipy môžu pomôcť nielen ľudom so zdravotným rizikom, ale každému, koho horúčavy unavujú.

aerium
1. Všetko má svoj čas
V noci vetrajte, ráno zavárajte, cez deň vešajte mokré prádlo. Áno, aj správne vytvorený denný režim vám môže pomôcť pri boji proti následkom horúčav. Predchádzajúce 3 rady samozrejme neberte doslovne, hneď vám vysvetlíme, čo presne máme na mysli. Pred tým, ako ráno vyrazíte do roboty, zabezpečte to, aby sa váš byt cez deň neprehrieval. Tým najdôležitejším krokom je zatvoriť okná. Vetranie (najmä priečne) je výbornou metódou osvieženia vzduchu, ale v tých najteplejších ročných obdobiach iba v noci. Zatiahnite závesy a roletu, nedovoľte slnečným lúčom, aby prenikli do vášho príbytku.

aerium
Mokré plachty alebo prikrývky pomáhajú zabrániť prieniku tepla do bytu. Cez deň ich zaveste pred okná alebo na dvere, budú slúžiť ako taká podomácky vyrobená klimatizácia. Pokiaľ vlastníte takýto nástroj, používajte ho múdro, najlepšie vtedy, keď nie ste doma. Stále populárnejšou pomôckou je aj mobilná klimatizácia, ktorej inštalácia nepotrebuje odborníka a môžete ju ľubovoľne premiestňovať v byte podľa potreby. Bohatú ponuku kvalitných modelov nájdete aj v internetovom obchode aerium.sk. Leto je aj obdobím zavárania, túto a všetky podobne namáhavé domáce práce vykonajte v ranných hodinách alebo až večer. To isté platí aj na varenie. Okrem toho preferujte jedlá, ktoré nemusíte tepelne upravovať, samozrejme také, ktoré nezaťažujú žalúdok. Nezabudnite na litre čistej vody. O tejto téme vám však prezradíme viac v nasledujúcej časti.

2. Voda nad zlato
Nestačí sa starať iba o prostredie, v ktorom sa nachádzate, schlaďte sa aj zvnútra. Nie náhodou sa skloňuje tak často dôležitosť konzumácie čistej vody. Pitný režim by mal vyzerať počas horúčav trošku inak ako v iných ročných obdobiach. Vyhýbajte sa sladeným nápojom, hlavne tým, ktorý obsahujú cukor. Tie váš smäd neuhasia, a pokiaľ dostanete chuť na výraznejšie chute, radšej pridajte do čistej vody citrónovú šťavu alebo pokojne aj celé kúsky ovocia.

aerium
Síce veľký pohár limonády plnej ľadu môže v tých najväčších horúčavách vyzerať neodolateľne, po jej konzumácii vám bude len teplejšie. Oveľa účinnejšie a zdravšie sú nechladené nápoje, dokonca aj teplý (nie horúci) bylinkový čaj. Alkoholu sa vyhýbajte, a aj keď sa v našej kultúre studené pivo a teplé počasie sa silno spájajú, tento nápoj vám nepomôže zvládnuť horúčavy ľahšie. Práve naopak. Teplo a alkohol zaťažujú obehový systém aj osobitne, spolu však môžu organizmus vo veľkej miere vystresovať, unaviť, dokonca aj nebezpečne poškodiť. Von choďte vždy pripravení. Kúpte si fľašu na vodu, noste ju vždy so sebou. Podľa portálu zdravy-recept.sk presný pitný režim má aj ďalšie výborné benefity, napríklad pomoc pri chudnutí alebo podpora imunitného systému.

3. S klimatizáciou len rozumne
Klimatizácia je v mnohých kanceláriách zdrojom intenzívnych hádok rozdeľujúc ľudí na 2 skupiny: tí, ktorí ju milujú a tí, ktorí sa jej boja. Týmto konfliktom je možné veľmi ľahko predísť, a to jej správnym používaním. Základným pravidlom je to, že klimatizácia by mala byť vždy čistá. V jej vnútri sa množia mikroorganizmy, pri ich nahromadení sa veľmi ľahko dostanú do vzduchu, ktorý dýchate. Investovať do čistenia klimatizácie sa určite oplatí, ušetrí vám to celkom nepríjemné zdravotné problémy.

aerium
Po príchode z vonkajšieho prostredia do miestnosti môže byť veľmi lákavé znížiť teplotu extrémne. Nerobte to. Aj keď je vonku 40 stupňov, vo vašom byte nemôže byť 20 stupňov, pretože medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by mal byť len malý rozdiel, maximálne 5-8 stupňov. Pokiaľ sa práve chystáte na kúpu klimatizácie, určite venujte dostatok času a pozornosti výberu kvalitného modelu od overeného predajcu. Na stránke aerium.sk je uverejnený test mobilných klimatizácií s produktmi, ktoré sa v roku 2021 považujú za tie najlepšie.

aerium
Zdroj fotiek: freepik.com