Osobné šťastie je v mnohých prípadoch subjektívny pocit, ktorý sa odvodzuje od prežívania konkrétnych situácií. Odborne by sa dal definovať stavom spokojnosti so životom – s blahom a s radosťou, ktoré pociťujeme.

Osobné šťastie je subjektívne preto, lebo každý človek má svoje uznávané hodnoty – každého poteší niečo iné a v inom prípade. Niekedy sa tomu hovorí aj hodnotový rebríček (hierarchia hodnôt). A aké veci sú pre nás dôležité, podľa toho si volíme konkrétny spôsob, ktorým sa ich snažíme dosiahnuť. Niekedy však pomôže, keď sa človek pokúsi niektoré situácie prehodnotiť a získať na ne nový pohľad.

  1. Naučte sa radovať z malých vecí

Toto je veľmi dôležité pre každého človeka. Mať v sebe pokoru je základom pre úspech v akomkoľvek smere. Človek, ktorého táto povahová črta charakterizuje nepotrebuje ku šťastiu veľa, čo sa mu v budúcnosti dobre vyplatí. Možno nejde ani tak o hmotné statky a množstvo kabeliek, ktoré vlastníme. Malou vecou môže byť aj pochvala, úsmev, úspech druhého človeka a množstvo iných a podobných situácií.

  1. V každej situácií hľadajte to najlepšie

Naozaj ťažká situácia, ktorou si prejde v živote asi každý jeden z nás. Väčšinou ide o nepríjemný stav, v ktorom sa zle hľadá útecha, pochopenie a odhodlanie pre ďalšie kroky v dámskych mokasínach. Veľmi zle sa niekomu hovorí, že všetko bude lepšie, keď sa to v daný okamih javí ako celkom nereálne. No musíme si uvedomiť, že aj náš život je vzácny a vždy existuje dôvod na radosť, ktorá príde možno časom, len si treba na ňu počkať.

  1. Netrápte sa kvôli kritike

Kritika dokáže byť veľmi účinným nástrojom na sebazdokonaľovanie a bez nej sa v mnohých prípadoch ani nedá fungovať. Niektorí ľudia s ňou majú problémy, pretože sa v očiach druhých nechcú vidieť v zlom svetle. Naopak túžia po dokonalosti, ktorá ale v mnohých prípadoch úzko hraničí s pýchou. „Slovo nie je nôž,“ čo si musíte v takýchto momentoch veľmi často opakovať. Kritika sa vám zíde pri jazde v autoškole, kde nie sú tieto slová zámerom pre poškodenie, naopak vám majú pomôcť. A koniec koncov správna kritika dokáže človeka urobiť len lepším, no musíte sa ju naučiť správne spracovať.