Potrebujete uľaviť od stresu, upokojiť myseľ a získať duševnú pohodu? Inšpirujte sa 10 technikami od lektorky jogy Zuzany Klingrovej, ktoré vám pomôžu získať späť stratený pokoj a spomaliť životné tempo.

S.O.S. upokojenie

Dychová technika, ktorá vám pomôže upokojiť myseľ. Položte ruky na uši, zatvorte oči a zamerajte sa len na svoj dych. Vnímajte, ako vzduch, ktorý vdychujete a vydychujete, prechádza vaším vnútrom. S nádychom cítite chlad, prechádzajúci cez nos, s výdychom teplo. Skúste počúvať len váš dych. Zostaňte tak niekoľko sekúnd.

Buďte offline
Skúste sa na hodinu denne odpojiť od mobilného telefónu, počítača, Facebooku, Twiteru, Instagramu. Každý deň si stanovte pevný čas, kedy sa „odpojíte“ a budete len sami so sebou.

Striedavý dych
Pomáha harmonizovať ľavú a pravú mozgovú hemisféru, sympatikus a parasympatikus. Je jedným z najúčinnejších jogových nástrojov v boji proti stresu. Položte pravý prostredník a ukazovák medzi obočie, pravý palec na pravú nosnú dierku. Nadýchnite sa ľavou nosnou dierkou, potom položte prstenník a malíček na ľavú nosnú dierku. Nadýchnite sa pravou, vydýchnite pravou nosnou dierkou. Nadýchnite sa pravou, vydýchnite ľavou nosnou dierkou. Tento dychový cyklus opakujte minimálne 5-krát. Vnímajte pocit vnútorného pokoja a upokojenia tlkotu srdca.

Počúvajte sami seba a vnímajte to, čo vám hovorí vaše telo

Vyskúšajte meditáciu. Skúste sa pohodlne posadiť tak, aby vám bol sed príjemný. Použite meditačný vankúš, oprite sa chrbtom o stenu alebo sa posaďte na stoličku. To je na vás. Ak vám nerobí problém pozícia lotosového kvetu – padmásana, zostaňte v nej. Zatvorte oči a len pozorujte ako nestranný divák v kine. Pokojne nechajte vašu myseľ, nech vymyslí aj tie najbláznivejšie scenáre. Túto meditačnú techniku používajte zvlášť vtedy, keď sa dokola zaoberáte nejakým problémom a neviete nájsť riešenie. Po meditácii budete mať pocit, ako keby z vás niekto dal dole ťažký batoh. Vaša myseľ bude jasná.

Dajte vášmu dňu režim
To, čo učí každá matka svoje dieťa už od narodenia, je režim. O toľkej hodine sa papá, o toľkej kúpe… prečo by to nemohli dodržiavať aj dospelí? Naše telo a myseľ túžia po vnútornom režime a pravidelnosti. Postupne, po malých krokoch upravujte váš denný režim. Ak sa rozhodnete pre radikálnu zmenu, bude to pre vás násilné a o týždeň ste späť v starých koľajach. Nerobte násilie sami na sebe. Pomalšie je lepšie.

Nezabúdajte na pravidelný spánok
Ak ste veľmi unavení, máte pocit, že vaša hlava je plná myšlienok, ktoré sa nedajú zastaviť, vyskúšajte joga nidru – jogový spánok. Krok za krokom objavte intenzívnu relaxáciu tela, mysle i duše.

Zabudnite na polotovary a uvarte si
Príprava jedla je niečo ako kreatívna meditácia. Nemusíte variť menu s piatimi chodmi, vyskúšajte jednoduché recepty. Jedlo si pripravujte aj podľa toho, aké je ročné obdobie.

Menej je niekedy viac

Každé ráno si povedzte alebo napíšte, čo by ste za deň chceli stihnúť. Večer potom skúste váš deň zatvoriť. Pokojne si všetko píšte. Je skvelé po čase sa k niektorým veciam vrátiť.

Nezabúdajte v správnom čase zaradiť očistu organizmu

Snažíme sa myslieť a kontrolovať to, čo jeme, ale nie vždy sme schopní to ovplyvniť. Rovnako ako vzduch, ktorý dýchame. Aj pohybové aktivity a stres vytvárajú odpadové látky v našom organizme. Jar je správny čas na intenzívnejšie očistné kúry. Nezabúdajte, očista je veľmi náročná a sama osebe si vyžaduje 100 % oddych. Skúste teda v čase očisty nechodiť do práce, nestarať sa o rodinu… Dajte vášmu telu čas a priestor na očistu.

Meditujte počas chôdze

Začnite tým, že si uvedomíte váš stoj, potom vnímajte, ako sa pri chôdzi chodidlá striedavo dotýkajú zeme. Meditáciou počas chôdze začínate cestu, vám prináša telesnú skúsenosť – uvedomíte si vaše fyzické ja, potom pocity, následne emócie a nakoniec dosiahnete vyššie vnímanie.