Stále si myslíte, že muži chcú ženy, ktoré stále pre niečo nariekajú a správajú sa ako malé deti? Nie. Muž, ktorý naozaj stojí za to, potrebuje mať pri sebe sebavedomú ženu, a s tým sa nenarodíme.

Sebaláska a zdravé sebavedomie musia vychádzať z nás. Z nášho vnútra, duše. My musíme byť presvedčené o tom, že sme úžasné, a potom nám to uveria aj ostatní. A dá sa na tom popracovať. Možno malými krokmi, ale každý deň urobiť niečo inak ako doteraz. Nenadávať ráno pred zrkadlom, ale vidieť tam krásnu a sebavedomú ženu. A hovoriť to denne aj svojim dcéram.

Fakt, že na sebavedomí sa dá pracovať, potvrdzuje aj známa slovenská herečka Henrieta Mičkovicová, ktorá je matkou dvoch detí a jej partnerom je obľúbený seriálový herec Alexander Bárta.

Ako vnímate sebavedomie dnešných dievčat v porovnaní s našou generáciou a generáciou našich mám?
Myslím si, že dnešné mladé dievčatá sú na tom so sebavedomím o čosi lepšie ako generácia ich mám a starých mám. Nespomínam si, že by mňa a moju generáciu žien rodičia zahŕňali komplimentmi typu: „Aká si dnes krásna.“ Nezaoberali sme sa tým, ako sa kto cíti, alebo ako sa kto vníma. Pre mňa bolo z tejto stránky najťažšie obdobie puberty. Pamätám si, že som sa hanbila ísť vysypať smeti v teplákoch, hanbila som sa za to, ako strašne vyzerám. Myslím si, že najmä v tomto období každý trpí svojím vzhľadom, tým, ako vyzerá. Veľmi mi v tomto pomohol aj čas a zásadné veci v mojom živote, ktoré sa udiali – narodenie dieťaťa, alebo keď som sa po rozvode znova postavila na vlastné nohy. Možno aj toto je jedna z ciest budovania sebavedomia. Samostatnosť a schopnosť stáť na vlastných nohách.

Máte dcéru, čo robíte pre to, aby z nej vyrástla sebavedomá žena?
Snažím sa jej každý deň opakovať, aká je krásna, múdra a úžasná. Obdobie puberty ju ešte len čaká a viem, že je neľahké. Som však aj dosť prísna a používam heslo mojej mamy: „Nefňukaj!“ V okamihoch jej neistoty a nedôvery v seba samu jej hovorím, že vždy zvládne toľko, koľko bude ona sama chcieť.

Ako vnímate ženskú krásu? Predpokladám, že aj podľa vás to nie je len o tom, ako žena prvoplánovo vyzerá, ale skôr o tom, ako vníma samu seba a čo z nej vyžaruje…
Fyzický vzhľad je nám daný a musíme z neho vychádzať. Každý sme iný, jedinečný a každému sa páči niečo iné. Aj z nedostatku by sme však mali vedieť urobiť prednosť. Netreba sa zaoberať vecami, ktoré sa nedajú zmeniť, každý by si mal užiť to, čím disponuje. Ak žena prijme aj svoje nedostatky, stotožní sa s nimi tiež jej okolie. Ešte dôležitejšie ako samotný fyzický vzhľad je charizma, ktorá zo ženy vyžaruje. Žena môže byť krásna ako obrázok, ale to je zaujímavé len chvíľu. Som zástankyňou prirodzenosti. Žena by mala vyzerať zdravo a sviežo. Nezáleží ani tak na tom, koľko má vrások, lebo mať vrásky je prirodzené. Ide len o to, aby sme si ich nenarobili zbytočne viac a skôr.

Ako je to so sebavedomím v partnerskom vzťahu? Do akej miery je dôležité?
Myslím si, že muži, ktorí sú v poriadku, majú radi sebavedomé ženy. Ženské sebavedomie na nich pôsobí sexy. Mužov skôr odrádza, keď sa žena podceňuje, fňuká a ľutuje sa. Muži potrebujú mať pri sebe silné ženy. Zaužívané pravidlo, že muži sa silných žien boja, nefunguje. Muži nemajú radi, keď ženy rozoberajú nezmysly, sú radi, keď vedia, že im môžu byť oporou a aj vďaka nim môžu byť silné.

Henrieta, ste patrónkou Dove Academy Workshopu, kde radíte ženám, ako si budovať sebavedomie. Hovoríte, že život si treba postaviť na troch pilieroch, a to sú rodina, práca a záujmy.
Keď jeden pilier, tá jedna pomyselná noha nejako odíde, musia tu byť ešte dve, na ktorých sa dá odkráčať ďalej. Človek by mal fungovať niekde, kde to má rád, kde aj sociálne funguje s inými ľuďmi. Nesmierne dôležitá je tiež fyzická aktivita. Nájsť si čas na pohyb, chvíľu, kde sa môžete ponoriť sám do seba a zaoberať sa len sebou. Takisto je nesmierne dôležité, čo jeme. Možno by stačilo vrátiť sa k našim starým a prastarým mamám, aby sme jedli to, čo nám narastie v záhrade, a vtedy, keď nám to narastie a bez postrekov. Možno by sme vyzerali inak. Dôležitý je i stav našej mysle, danosť neutápať sa v nezmysloch. Žena sa o seba musí starať. Ja sa večer pravidelne aspoň odlíčim, použijem dobrý krém, umyjem si zuby a veľa spím. Toto je aj môj relax – pohyb, spánok a čas strávený s dieťaťom.
Spracovala AHT