Slovenská spisovateľka Darina Hamarová napísala už niekoľko úspešných románov, no doposiaľ ani jeden historický. Ak máte v obľube práve historické romány odohrávajúce sa v Paríži, tak tento vás zaručene chytí za srdce.

 

Odhalíte nádherný príbeh Charlotte de Grièse odohrávajúci sa na pozadí búrlivých a dramatických udalostí vo Francúzsku na sklonku 18. a začiatku 19. storočia. Historický román plný vášne, lásky, priateľstva a zrady, ktorý vás prevedie tými najtmavšími katakombami Paríža až za hranice vašej fantázie.

„Na to, aby sme mohli milovať, nepotrebujeme oči, stačí nám srdce.“

Tajomný názov, ktorý prekvapí, vyvolá množstvo otázok a neprezradí veľa. Aj taký je nový román Posledná kniha.

„Kto ste? Prečo sa ma dotýkate? Váš hlas…“
„Kto som? Mená nie sú dôležité, lež to, čo po nich zostane. Povedzme, že som vietor, ktorý odhŕňa vlasy z vášho čela, slnce, ktoré hladí vaše líca, hviezdy, vyvolávajúce zasnený úsmev na vašich perách a som aj mesiac, prinášajúci spánok na vaše unavené viečka. Som vzduch, ktorý dýchate, voda, ktorou zaháňate smäd. Som všetko a nič.“
Kto je tajomný muž v podzemí poľovníckeho zámku vo Vincenneskom lesíku? Aké tajomstvo skrýva papierová škatuľa od cukríkov? Čo sa stane, ak sa v jednej osobe stretne pekárova dcéra, grófka a žena, túžiaca po láske? Vznikne Posledná kniha.

Úryvok z knihy Posledná kniha:
Mladík po grófkiných slovách skoro umrel. Ani po rokoch sa na ich vzťahu nič nezmenilo. Pred niekoľkými minútami bol najšťastnejší človek na zemi, ochotný zo samej lásky zomrieť, a teraz? Počúval slová, ktoré nedokázal stráviť. Mal ju prestať milovať! Lenže ako? Či mu to mohla nedovoliť? Dá sa zakázať slnku svietiť a hriať, zakázať vetru pohrávať sa s listami stromov a kvetov, zakázať dažďu, aby nezmáčal vyprahnutú zem? Nemohol ju prestať ľúbiť len preto, lebo si to želala, pretože sa to nedalo. „Charlotte, čo vám bráni vrátiť všetko späť?“ pokúsil sa o nemožné. „Čo mi bráni? Nevidíš rozdiel medzi nami? Stokrát som počula: Ľúb, ak vieš, no nepripúšťaj si to. Rozdaj sa celá, len srdce nedaj. To by ma ťažilo, počuť ho biť pre mňa. Stokrát som počula: Teš sa, že si milovaná. Vezmi si, čo ponúkam.

Len srdce mi nechaj. Nevládze biť pre dvoch. A presne takýto si aj ty. Sebastien, prečo si len vtedy nezostal a nepriniesol mi tie verše do obchodu sám?“ „Chápem. Madam, asi by som vás mal teraz nenávidieť, srdce mi puká žiaľom, potrebujem sa zo všetkého spamätať. Milujem vás a vy to viete. Kvôli vám som ochotný a schopný urobiť čokoľvek. Postaviť most cez najširšiu rieku na zemi. Namaľovať obraz s vašou tvárou, cennejší ako da Vinciho Mona Lisa. Zložiť pre vás Ódu na lásku, ktorá by vyvolala závisť aj u samotného Bacha. Vyliezť na najvyššiu horu sveta a odtiaľ svoj cit k vám vykričať široko-ďaleko.