Sú veci, bez ktorých dokážeme bežne fungovať a nepotrebujeme ich nutne k životu. Určite nie natoľko, aby sme si na ne museli brať pôžičku. Ale občas sa ocitneme v situácii, keď nám potrebná vec vypovie službu, napr. auto alebo domáci spotrebič a my sa ocitneme v ťažkej finančnej situácii. Vtedy mnohí siahneme po pôžičke, pretože potrebujeme peniaze nutne a najlepšie hneď. Existuje napr. pôžička na auto, ktorá by mohla úplne alebo čiastočne vyriešiť náš problém.


Treba však aj v takých chvíľach pouvažovať veľmi dobre nad tým, aby sme tento krok nemuseli neskôr ľutovať. Zvážme si na začiatku podmienky danej pôžičky a výhody, ktoré pre nás z nej plynú.

Ak pôžička, tak s rozumom
Pojem najvýhodnejšia pôžička je dosť často skloňovaný najmä v dnešnej spoločnosti. Na trhu sa totiž nachádza množstvo produktov bánk i nebankových spoločností, ktoré sú nám ponúkané a podsúvané v médiách. Je iba na nás, či „skočíme“ hneď na prvú ponuku alebo si tento krok dobre premyslíme, príp. poradíme sa s odborníkmi.
V prípade požičania peňazí musíme viac-menej počítať s istým úrokom. Ten sa však môže líšiť v závislosti na tom, kto nám danú pôžičku poskytne. Je pravda, že banky ponúkajú nižšie úrokové sadzby ako napr. nebankovky, ale majú prísnejšie nastavené pravidlá podmienok získania úveru či pôžičky. Zvyčajne je vybavovanie spojené aj s dlhšou čakacou dobou schválenia a väčšími „papierovačkami.“ Ak však dokážeme počkať a netlačí nás čas, tak sa môžeme rozhodnúť pre pôžičku od bankovej spoločnosti. V opačnom prípade, keď potrebujeme hotovosť súrne, tak sa nám ponúka možnosť pôžičky od nebankovej inštitúcie, ale za nevýhodnejších podmienok. Prísnejšie pravidlá, vysoký úrok, tvrdšie sankcie za meškanie splátky a pod. Výhodou sú rýchle peniaze s minimálnym dokladovaním, najčastejšie nám postačí doklad totožnosti-občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Čo robiť, keď sme už v registri
Život prináša rôzne situácie, ktoré si nevieme dopredu naplánovať alebo ich nejakým spôsobom ovplyvniť. Či už ide o naše zdravie, prácu, bývanie, financie, a pod. Niekedy sa stane, že mihnutím oka prídeme o niečo cenné, hodnotné. V najhoršom prípade, že sa ocitneme na samom dne. A keď sme zadlžení, je to ešte horšie. Nemáme peniaze na splácanie mesačnej splátky a hrozí nám nielen tvrdá sankcia, ale aj exekúcia. Ale nepríjemnosti môžeme mať aj vtedy, keď sa omeškáme so splátkou či už vlastnou vinou alebo nejakým nedopatrením, už nám príde upomienka a môžeme sa ocitnúť v registri ako neplatiči a v budúcnosti mať problémy s poskytnutím pôžičky.
V súčasnosti existujú možnosti aj pre tých, ktorí sa už v tom registri dlžníkov ocitli a potrebujú si opäť požičať. Aj pre nich sú k dispozícii napr. pôžičky bez registra online, ktorých poskytovatelia nepreverujú register a bonitu klienta, čo je do istej miery výhodou, ale na druhej strane majú oveľa prísnejšie pravidlá pri nedodržiavaní platobnej disciplíny ako iné spoločnosti. Vo všeobecnosti však možno konštatovať, že trh s pôžičkami je veľmi rôznorodý a ľudovo povedané, dnes dostane pôžičku každý. Je iba na nás, pre ktorú spoločnosť sa rozhodneme a či budeme pritom myslieť aj na povestné zadné vrátka.

Viac informácii nájdete na: https://www.hyperfinancie.sk/