Aloe

V priebehu zimných mesiacov sa v ľudskom tele ukladá veľké množstvo toxínov, z ktorých mnoho vzniká priamo v našom tele ako produkt metabolizmu. Metabolizmus človeka v zimnom období je pomalší, máme málo pohybu a ťažšie stravovanie, ako počas letných mesiacov.

Väčšina týchto toxínov sa ukladá na rôznych miestach v organizme vrátane tukových vrstiev. Najviac toxínov sa však nachádza v črevách. Tieto ložiská jedov nám zaplavujú telo opakovane a sú základom pre vznik rôznych ochorení vrátane rakoviny. Aby sa organizmus mohol na jar správne naštartovať,  je vhodné si dopriať  detoxikáciu. Účinnou detoxikáciou sa zbavujeme jedov, ktoré sa môžu prihlasovať rôznymi príznakmi ako je nafukovanie, poruchy trávenia, bolesti hlavy, vyčerpanosť, opakované prechladnutia, alergie, kožné vyrážky, slabosť v kĺboch, podráždenosť. Cieľom detoxikácie je aj celková harmonizácia a posilnenie všetkých vnútorných orgánov nielen čreva.

Najznámejšou rastlinou v oblasti detoxikácie je aloe vera, ktorej história používania siaha naozaj ďaleko do minulosti, až ku Kleopatre – egyptskej kráľovnej, ktorá bola známa svojou výnimočnou krásou. Aloe vera je dokonca spomenutá aj v biblii. Táto rastlina sa vyznačuje množstvom pozitívnych účinkov na ľudské telo. Možno preto, lebo obsahuje viac ako 200 rôznych účinných látok, medzi, ktoré patria bielkoviny, aminokyseliny (obsahuje 18 z 20 aminokyselín, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele), vitamíny, minerálne látky, enzýmy, mastné kyseliny protizápalové látky, imunitu stimulujúce polysacharidy a iné nutričné a biologicky aktívne látky, ale obsahuje aj veľké percento vody. Tieto látky pôsobia v ľudskom organizme súčinne a okrem schopnosti očistenia tela od jedov, dokážu pomôcť aj pri rôznych ochoreniach. Môžeme povedať, že aloa  je jedinečná v tom, že nielen podporí detoxikáciu, čiže pomôže telu „zbaviť“ sa toxicky pôsobiacich látok, ktoré môžu vyvolávať rôzne ochorenia, ale dodá nášmu telu aj nutričné látky, ktoré nám pomôžu podporiť celkový zdravotný stav. Je ako „multivitamínová bomba“ obsahujúca aj ďalšie látky do plusu. Zároveň funguje ako antioxidant, ktorý pomáha znižovať riziko vzniku rakovinových ochorení a infarktu. Nižšia záťaž toxických látok v tele zlepšuje celkový zdravotný stav a tým pádom aj imunitný systém. Najdôležitejšími látkami, ktoré priamo dokážu ovplyvniť samotnú imunitu sú polysacharidy. Polysacharidy sa považujú za najsilnejšie imunostimulátory rastlinného pôvodu. V samotnej rastline sú zastúpené len 15 percentami.

Veľmi ceneným účinkom aloe vera je jej schopnosť dobre tlmiť nežiadúce zápaly v tele, najmä zápaly, ktoré poškodzujú kĺbovú chrupavku. Tu sa uplatňuje najmä protizápalové pôsobenie antrachinónov. Zaujímavosťou je, že jeden z antrachinónov – diacerin sa zaraďuje medzi tzv. SYSADOA (Symptomatic Slow Acting Drug of Osteoarthritis), teda látky ktoré sa užívajú na predchádzanie a doplnenie liečby ochorenia – osteoartrózy.

Vedecké štúdie posledných desaťročí poukazujú na aloe vera ako na rastlinu nielen vhodnú na detoxikáciu, ale aj pôsobiacu v oblasti prevencie a liečby viacerých ochorení. Viac ako  700 popredných farmaceutických, potravinárskych a kozmetických spoločností v 30 krajinách sveta, využíva aloe veru ako základ pre svoje výrobky. Pokiaľ by táto rastlina nevykazovala tieto blahodarné účinky na ľudský organizmus, zrejme by nebola taká populárna aj po uplynutí niekoľkých tisícročí.

Detoxikácia a najmä pravidelná, môže veľmi účinne nabudiť telo a podporiť jeho zdravé fungovanie.

Activ aloe