Ochorení postihujúcich pohybový aparát alarmujúco narastá a stáva sa z nich vážny socioekonomický problém najmä v priemyselne rozvinutých krajinách. Tieto ochorenia svojou povahou negatívne ovplyvňujú životy miliónov ľudí na celom svete. Pohybové ústrojenstvo môže byť postihnuté zápalovými, degeneratívnymi alebo úrazovými ochoreniami. S príchodom jari sme svoje aktivity nasmerovali do prírody a nemali by sme na svoje kĺby zabúdať.

V celosvetovom meradle sa za najčastejšie vyskytujúce ochorenie postihujúce pohybový aparát považuje osteoartróza, ktorá je definovaná ako degeneratívne nezápalové kĺbové ochorenie. Toto ochorenie je charakteristické najmä degradáciou chrupky a zmenami mäkkých tkanív. Artróza postihuje najmä drobné kĺby, ale nešetrí ani váhonosné kĺby a chrbticu. Osteoartróza začína už v druhej alebo tretej dekáde života (najprv asymptomaticky – bez príznakov) a postihuje takmer všetkých ľudí starších ako 70 rokov. Už okolo štyridsiatky má väčšina obyvateľstva zmeny na váhonosných kĺboch (bedrové kĺby a kolenné kĺby) a približne v päťdesiatke už prechádza na medzistavcové kĺby chrbtice. Závažné na tomto ochorení je, že naozaj v počiatočných štádiách je bez príznakov, až neskôr sa objavuje stuhnutosť kĺbov, ku ktorej sa v rozvinutom štádiu pridáva bolesť. Ešte horšie sú na tom športovci a ťažko pracujúci. U nich sa príznaky môžu prejaviť oveľa skôr. Osteoartróza sa považuje za nevyliečiteľné ochorenie, teda sa na ňu človek lieči už po zvyšok svojho života. Samotná liečba musí byť komplexná, zahrňujúca klasickú medikamentóznu, nefarmakologickú, dietetickú a časom aj chirurgickú terapiu. Ako pri všetkých chorobách, tak aj pri osteoartróze platí zlaté pravidlo prevencie. Od určitého veku sa odporúčapravidelné špeciálne cvičenie, dodržiavanie princípov správnej výživy, využitie určitých potravinových doplnok, ktoré majú čo najkomplexnejšie zloženie. Mnoho lekárov (hlavne ortopédov) odporúčajú ako súčasť konzervatívnej liečby osteoartrózy užívanie tzv. chondroprotektívnych látok (najmä glukozamín a chondroitín sulfátu). Tieto látky sú telu vlastné a organizmus si ich vie priamo zabudovať do štruktúry chrupaviek. Klinické štúdie potvrdili, že chondroitín sulfát komplexne ovplyvňuje priebeh ochorenia – spomaľuje progresiu a zároveň znižuje bolestivosť kĺbov. Pre lepšiu účinnosť týchto látok sa odporúča ich užívanie spolu so zlúčeninou síry – metylsulfonylmetánu (MSM) a vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu, ktorý je základnou stavebnou zložkou pre kĺby. MSM plní v ľudskom tele niekoľko významných funkcií, medzi inými je aj silným antioxidantom a prírodným analgetikom. Najdôležitejší objav ohľadom MSM je jeho vysoká účinnosť proti rôznym druhom chronických bolestí. MSM dokáže blokovať zápaly a zápalové procesy, zároveň je účinným myorelaxantom – dokáže uvoľniť svalové napätie, ktoré je neraz na príčine rôznych bolestí.  Tento komplex látok je vhodné doplniť ešte o kyselinu hyalurónovú, ktorá je zložkou synoviálnej tekutiny, ktorá plní funkciu maziva v kĺboch.Na trhu je veľké množstvo produktov, ktoré ponúkajú rôzne zloženia, pôvod a pomer účinných látok. Nie je však, až tak dôležité, aby ste užívali produkty, ktoré deklarujú čo najvyššie množstvá účinných látok. Oveľa dôležitejší je fakt, z čoho sú dané suroviny získavané a akú preukazujú vstrebateľnosť – teda využiteľnosť vašim organizmom.

V súčasnosti vhodnou prevenciou je možné znížiť riziko výskytu tohto ochorenia. Dostatok pohybu, vhodná strava a správne vybrané výživové doplnky, môžu byť tou správnou „zlatou strednou“ cestou pre každého, kto chce urobiť maximum pre seba.

Celadrin + Inovo 5