Chodby ako pobrežie s majákom, vane ako lodičky na modrej podlahe pripomínajúce more, dvere evokujúce vstup do kajuty alebo farebné valce s bublajúcou vodou a plastovými rybičkami, …takto originálne vyzerá balneo prevádzka luhačovickej liečebne Miramonti, kde deťom vedia účinne pomôcť najmä s problémami dýchacích ciest, ale aj s ochoreniami tráciaceho ústrojenstva, kožnými či onkologickými ochoreniami a ďalšími obťiažami. Toto inovatívne riešenie v štýle podmnorského sveta ocenil Európsky zväz liečbených kúpeľov ako najlepšiu európsku destináciu v oblasti liečebného kúpeľníctva.


Balneo prevádzka novej generácie
Aké ďalšie prednosti čakajú na malých kúpeľných hostí? Najmä moderný dizajn a technológie, ktorá kombinuje súčasné možnosti so storočiami prevereným princípom starých belneológov. „Pri uhličitých kúpeľoch, ktoré pôsobia priaznivo napríklad na srdcový a cievny systém, atopický ekzém alebo na popáleninové jazvy, využívame šetrnú technológiu zachytávania a napúšťania vody do váň, vďaka čomu maximalizujeme účinky liečby. Základnou myšlienkou totiž je, aby deti počas kúpeľa zostali v pokoji a telo sa mohlo pokryť bublinkami oxidu uhličitého, ktorý sa vstrebáva kožou. Kúpeľ je takto oveľa efektívnejší,“ hovorí MUDr. Eduard Bláha, generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Lázne Luhačovice, ktorá je nielen jediným európskym držiteľom ocenenia v ČR, ale tiež ako jediná zabezpečuje v Luhačoviciach detskú liečbu. „V prípade, že by sa minerálna voda ohrievala pomaly, množstvo liečivého oxidu uhličitého by kleslo. Preto vodu ohrievame šokovo, a to parou pri vysokej teplote v plášti vane. Pridanou hodnotou modernej doby pritom je, že zodpovedajúca hladina vody je strážená ultrazvukovým čidlom,“ dodáva MUDr. Eduard Bláha.

TIP: Do kúpeľov na jeseň aj na zime!
Aj napriek tomu, že sa zima zdá ako neobvyklé obdobie pre návštevu kúpeľov, rozhodne stojí zato jesenné a zimné pobyty vyskúšať. Má to totiž svoje výhody. Aké? Predovšetkým čistý vzduch bez mestského smogu a alergénov alebo nižšie doplatky na služby, ktoré nehradí poisťovňa, ale aj menej ľudí, a vďaka tomu možnosť vybrať si zo širšej ponuky voľných ubytovacích kapacít a užiť si nerušený genius loci kúpeľnej kolonády. Tá luhačovická je navyše novo opravená, rovnako ako ďalšia detská liečebňa Vítkov – na malých kúpeľných hostí sú skrátka v Luhačoviciach pripravení!

Ocenenie ESPA za najlepšiu európsku inováciu v oblasti liečebného kúpeľníctva, foto: Kúpele Luhačovice, a.s.