Najznámejšie naštudovanie klasického baletu Labutie jazero predstaví St. Petersburg Theatre Russian Ballet vo viacerých mestách Slovenska v októbri tohto roka.

Jedno z majstrovských diel Piotra Iľjiča Čajkovského má zaujímavú históriu. V máji 1875 dostal Čajkovskij objednávku od riaditeľa Moskovského imperiálneho divadla (známeho dnes pod názvom Boľšoj teatr) na balet a dostal za to 800 rubľov. Svoj prvý balet Labutie jazero dokončil za necelý rok, v apríli 1876. Choregraf, pôvodom Čech, Václav Reisinger, považoval niektoré časti hudobnej partitúry za „netancovateľné“ a chcel ich nahradiť dielami iných skladateľov, s čím Čajkovskij nesúhlasil. Premiérové uvedenie Labutieho jazera 4. marca 1877 sa stretlo s veľkou nevôľou kritiky, predovšetkým čo sa týka choreografie, tanečníkov, scény a orchestra. Čo sa týka hudby bola označená ako príliš hlasná, „wagneriánska“ (pozn. pompézna, bombastická) a príliš symfonická.

Dva roky po smrti Čajkovského, v roku 1895, prichádza k zlomovému bodu v histórii tohto jedinečného diela. Choreografi Francúz Marius Petipa a Rus Lev Ivanov naštudovali pre petrohradské Mariinské divadlo novú verziu. Úpravy talianskym skladateľom a klavíristom Riccardom Drigom sa dočkala aj pôvodná Čajkovského partitúra, ktorú odsúhlasil aj Čajkovského mladší brat Modest. Ten sa podieľal aj na revízii pôvodného libreta. Táto choregraficko-hudobná úprava sa dnes považuje za klasickú a v takej podobe ju uvidia aj slovenskí diváci vo viacerých mestách.

Práve z Mariinského divadla vzišli aj sólisti, ktorí v roku 1990 založili St. Petersburg Theatre Russian Ballet. Tí predstavia klasickú verziu Labutieho jazera v októbri divákom na Slovensku.

Sólisti tohto petrohradského baletného súboru – manželský pár Anna a Alexander Voytinovci sa uplynulý týždeň predstavili slovenským médiám, kedy okrem účasti na tlačovej konferencii navštívili aj vysielanie televízie Markíza (Teleráno),  televízie TA3 (Štúdio kultúra) a redakciu denníka Plus jeden deň.

„Labutie jazero je vrchol klasickej choreografie, je to najzložitejšie predstavenie klasického baletu, ktoré preverí, či si naozaj primabalerína, alebo nie,“ uviedla na tlačovej besede Anna Voytina, od roku 2005 primabalerína petrohradského baletu. „Toto predstavenie je zaujímavé tým, že vystupujem v dvoch životných príbehoch – ako biela labuť a čierna labuť. Je veľmi zložité v priebehu jedného predstavenia stvárniť tieto protipóly.” 

Nie je bez zaujímavosti, že so svojím manželom Alexandrom sa zoznámili práve v súbore petrohradského divadla a majú spolu päťročnú dcéru. Prvé predstavenie po jej narodení absolvovala Anna neuveriteľných 20 dní po pôrode.

Alexander na tlačovej konferencii uviedol, že sa opäť teší na slovenské publikum: „Pred niekoľkými rokmi sme tu už vystupovali. Slovenský divák nás veľmi vrúcne prijal, cítili sme veľmi emotívny vzťah. Bolo pre nás veľmi príjemné, že sa divákom páči to, čo robíme. Dúfame, že turné prebehne veľmi dobre, diváci budú šťastní a prijmú nás, urobíme pre to všetko.“

Turné, ktoré bude mať 21 zastávok, je svojím rozsahom jedinečné. Ešte nikdy nemalo slovenské publikum možnosť vidieť najslávnejší svetový balet v toľkých mestách a zároveň v podaní špičkového súboru z krajiny, ktorá je považovaná za jednu z kolísok tohto druhu umenia.

 Anna Voytina sa narodila a vyštudovala v meste Saratov, kde po skončení štúdií nastúpila do miestneho divadla. Od roku 2005 je primabalerínou petrohradského baletu, v rámci ktorého účinkuje v celom jeho repertoári. Podľa jej vlastných slov je jej najobľúbenejším baletom práve Labutie jazero, s ktorým sa predstaví aj slovenskému publiku. Ako sólistka účinkovala aj na pódiách vo Fínsku, Belgicku, Holandsku, Portugalsku, Španielsku, Nemecku, Kanade, USA a v ďalších krajinách.

Alexander Voytin sa narodil a vyštudoval v meste Voronež a podobne ako Anna aj on po skončení štúdií nastúpil do miestneho divadla, ale už v tom istom roku (2004) sa stal vedúcim sólistom petrohradského baletu. Aj on má na svojom konte vystúpenia v mnohých krajinách celého sveta.

Jedinečnú príležitosť vidieť majstrovstvo 45 členného súboru budú mať diváci v mestách:

 • 10.2017 Pieštany, Dom umenia
 • 10.2017 Komárno, MsKS
 • 10.2017 Bratislava, Incheba – Expo Aréna
 • 10.2017 Žilina, Dom odborov
 • 10.2017 Trnava, Dom kultúry
 • 10.2017 Šamorín, Dom kultúry
 • 10.2017 Nové Zámky, Jazdiareň
 • 10.2017 Šaľa, Mestský dom kultúry
 • 10.2017 Galanta, Mestské kultúrne stredisko
 • 10.2017 Hurbanovo, Dom kultúry
 • 10.2017 Nitra, Športová hala Klokočina
 • 10.2017 Levice, Hotel LEV
 • 10.2017 Prievidza, Dom kultúry
 • 10.2017 Banská Bystrica, ŠH Štiavničky
 • 10.2017 Rimavská Sobota, Dom kultúry
 • 10.2017 Tornaľa, Dom kultúry
 • 10.2017 Košice, Steel Aréna
 • 10.2017 Snina, Športová hala
 • 10.2017 Michalovce, Mestská športová hala
 • 10.2017 Martin, Dom odborov Strojár

„Sme hrdí na to, že toto najznámejšie baletné predstavenie v jeho najslávnejšej verzii prinesieme na celé Slovensko. Teda aj do miest, kde ľudia nemajú príležitosť pravidelne vidieť baletné predstavenia. Slovenské turné je aj pre nás ako organizátorov výzvou a veríme, že diváci budú spokojní,“ povedal organizátor Karol Jagoš z TRIO Production.

 

 

 

Informácie o turné a predaj vstupeniek:

https://www.ticketportal.sk/Event/St_Petersburg_Balet_LABUTIE_JAZERO