Už počas tehotenstva je dieťa vystavované vplyvu nepriaznivých situácií. Ako sa matka snaží toto obdobie prežiť, tak sa potom môže aj jej dieťa komfortne cítiť. Samozrejme, že to neplatí len počas tehotenstva. Takýto vzťah sa začína práve týmto obdobím a každá jedna žena si to veľmi dobre uvedomuje.

Aby bolo vaše dieťa zdravé, spokojné a ideálne nastavené pre podmienky vášho okolia, musíte mu ísť príkladom od samého začiatku. Neznamená to, že len kúpa hračiek pre deti je na prvom mieste, potrebné je si uvedomiť, že dieťa si vytvára už na základe kontaktov s matkou počas tehotenstva určitý vzťah, ktorý je asi pre jeho budúci vývoj najdôležitejší.

Už v brušku dieťa reaguje na vaše podnety
Podľa známeho výskumu, ktorý urobil T. Verny sa zistilo, že samotný spánkový rytmus matky sa prenáša už na ešte nenarodené dieťa. Teda, ak je matka počas tehotenstva vystavená stresu a nepriaznivým účinkom okolia, má zlé návyky, dieťa sa bude správať po narodení podobne.

Podobne to platí aj pri stravovaní, kde je všetka potrava matky zdieľaná jej potomkom. Platí to aj po pôrode, kedy si matka neuvedomuje, že mlieko pri kojení, môže spôsobiť koliku, ktorá sa prejavuje nepríjemnými bolesťami bruška. Dieťa potom plače niekoľko hodín a matka si nevie poradiť. Ak je to prejav intolerancie laktózy, znamená to nedostatok enzýmov, ktoré sa podieľajú na premene a spracovaní materského mlieka v tráviacom trakte dieťatka.

Zachovajte správny postoj v každej situácií, dieťa to vníma
by mala matka so svojou ratolesťou čo najmenej problémov a dieťa spokojne vyrastalo, mala by si uvedomiť, že už počas tehotenstva sa formuje ľudský život. Z regresnej terapie sa zistilo, že na dieťa najviac pôsobí spomínaná nálada matky, jej emócie a prežívanie situácií.

Pri tom všetkom je ale najzaujímavejšie, že nie je ani tak dôležité samotné prežívanie a stav, ako postoj a spôsob. Ako sa vyrovná matka s nepriazňou osudu je vnímané dieťaťom asi najviac. Teda pokiaľ sa budete dlhodobo trápiť, môže sa to v prejavovať neskôr na správaní dieťatka, ktoré bude potrebovať možno častejšie meniť plienky Pampers. Dajte si záležať na všetkých krokoch, ktoré počas tehotenstva urobíte, pretože rozhodujete za dvoch.