pic
pic
2/2010
pic pic pic pic pic pic pic pic

 2/2010

pic

Kult hladkého tela

Ochlpenie sa odstraňuje nielen z tváre, nôh a podpazušia, ale aj z intímnych miest.

Ak si myslíte, že odstraňovanie chĺpkov je módny výstrelok posledných niekoľkých rokov, ste na omyle. Hladká pokožka sa nosila už v starovekom Egypte. Podľa sexuológa Radima Uzla je holenie módnou záležitosťou a tá sa o niekoľko rokov môže zmeniť. Dnes považujeme holenie podpazušia a nôh u žien a dokonca aj u mužov za samozrejmosť. V posledných rokoch však rastie počet tých, čo si upravujú aj prirodzenie. Holenie genitálií patrí medzi veľmi intímnu záležitosť a je na každom, čo v tomto smere uprednostní. Podľa internetového prieskumu až 70 percent mladých žien sa chĺpkov na intímnych miestach zbavuje pravidelne. A iba 1,6 percenta sa neholí vôbec. Napríklad v Nemecku každá druhá žena považuje ochlpenie v oblasti ženských pohlavných orgánov za nehygienické. „Vyholené ženské lono sa mi páčilo, už keď som mal 16 rokov,“ hovorí Jozef (44). „Vtedy sa ešte ženy nezvykli holiť a ja som si myslel, že som nejaký divný, pretože aj v pikantných časopisoch mali ženy intímne miesta zarastené. Nemohol som si pomôcť, ale ochlpené prirodzenie ma vzrušovalo oveľa menej než vyholené. Tak som potom vyžadoval aj od svojich partneriek, aby si tieto partie vyholili. Neskôr som sa na podnet mojej terajšej manželky začal holiť aj ja.“ Vyholené prirodzenie by podľa prieskumu u svojich partnerov ocenilo asi 50 percent žien. 


MÓDA HOLENIA SA OPAKUJE 

História holenia siaha až do doby 3 000 rokov pred naším letopočtom. Ženy si odstraňovali chĺpky pomocou depilačných zmesí s obsahom nehaseného vápna, škrobu či včelieho vosku. V starom Egypte bolo samozrejmosťou, že sa holili muži aj ženy. Netýkalo sa to však len niektorých častí tela, ale všetkých chĺpkov a dokonca aj vlasov! Patrilo to totiž k dobrým mravom. V starovekom Grécku depilácia slúžila na zdôraznenie krásy mužskej aj ženskej postavy. Holenie dámskeho podpazušia sa začalo približne v 50-tych rokoch minulého storočia v USA. Potom sa pri holení postupovalo čoraz nižšie. Ešte pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi sa na Slovensku holili len muži. Moderná žena dnes okrem vlasov nemá na sebe ani chĺpok. A s holením tela nezaostávajú ani muži. 


NAČO SÚ NÁM CHĹPKY? 

Prvé chĺpky sa začínajú objavovať v puberte, a tak sa môže zdať, že plnia dôležitú funkciu pri dospievaní. V skutočnosti ide o hormonálnu záležitosť a samotné chlpy nemajú žiadnu dôležitú úlohu, ktorá by bola pre náš organizmus nevyhnutná. Najčastejšie sa ľudia začali holiť z hygienických dôvodov, aby zmiernili zápach potu. V oblasti podpazušných jamiek a vnútorného genitálu máme totiž viac potných žliaz než kdekoľvek inde. Ľudský pot pritom sám osebe nezapácha. Problém nastáva až v spojení s odlúpenými povrchovými kožnými bunkami a všadeprítomnými mikróbmi, ktoré pod pazuchami a v rozkroku udržiavajú práve chlpy. Oholené miesta sa síce potia rovnako, lepšie sa však udržiavajú, a tak aj menej zapáchajú. Hoci pre mnohých mužov predstavuje ochlpenie dôkaz ich mužnosti, stále pribúda tých, ktorí objavujú v holení veľké výhody. „Okrem tváre som si pravidelne holil aj podpazušie a intímne miesta, pretože som denne športoval, hrozne som sa vždy potil,“ hovorí športovec Andrej (35). „Mal som pocit, že keď si odstránim chlpy, tak sa mi oveľa ľahšie udržuje hygiena. Takže holenie som bral čisto z praktických a nie estetických dôvodov.“ 


LEPŠÍ SEX ČI VÄČŠÍ PENIS? 

Holenie v rozkroku však ešte mnoho mužov zavrhuje. Ak však váhate, či sa zbaviť chlpov, nechajte si poradiť: vďaka vyholeniu si môžete zvýrazniť mužnosť. Opticky sa môže penis bez chlpov zdaťčší, než je v sku- točnosti. Napriek tomu, že doposiaľ ne exis tujú žiadne sexuologické štúdie, ktoré by potvrdzovali lepší sex s vyholenými genitáliami, skúsenosti oboch pohlaví sú len príjemné. Upravené ohanbie pôsobí príťažlivejšie, obnažený klitoris i vnútorný genitál ženy je citlivejší. „Keď má žena peknú vyholenú, lepšie si vychutnám orálny sex,“ dodáva Jozef (44). Ani gynekológovia nemajú nič proti vyhoľovaniu ženského lona. „Z gynekologického hľadiska sa tým neohrozuje zdravie ženy,“ tvrdí gynekologička MUDr. Petra Oťapková. Nie pre každého však musí byť vyholené ženské lono príťažlivé. Prirodzené ochlpenie imponuje prevažne starším mužom, nájdu sa však výnimky aj medzi mladšími ročníkmi. „Vyholené ženské lono mi pripadá ako detské, potom mám zlý pocit. Páči sa mi, keď sú tam dolu ženy zarastené,“ tvrdí programátor Roman (29). 


VIETE SI BEZPEČNE VYHOLIŤ INTÍMNE MIESTA? 

Skôr ako pristúpite prvýkrát k holeniu intímnych miest, dodržiavajte niektoré zásady. Môžete tak predísť drobným poraneniam a vyhnete sa nepríjemným vyrážkam. 

pred holením si chĺpky najskôr skráťte nožnicami 

ponorte sa do vane s horúcou vodou, 10- až 15-minútový kúpeľ ideálne zvlhčí pokožku a čiastočne zjemní ochlpenie, jemné chĺpky oholíte oveľa ľahšie 

hoľte sa vždy v smere rastu chlpov, po holení nebudete mať červené vyrážky 

ak používate žiletku, nezabudnite na penu na holenie, nenahrádzajte ju mydlom alebo sprchovým gélom 

žiletku po každom ťahu opláchnite vodou 

použite aj správny krém po holení, pokožku tak upokojíte 

nebojte sa experimentovať, môžete vyskúšať aj rôzne vzory 


METÓDY NA ODSTRÁNENIE OCHLPENIA 

STUDENÝ VOSK - neodporúča sa na holenie dámskeho prirodzenia pre veľkú bolestivosť

TEPLÝ VOSK - príjemné vonia, strhávanie pásky s voskom spôsobuje príšernú bolesť

DEPILAČNÝ KRÉM - miestami chĺpky môžu zostať, treba dohoľovať

DEPILAČNÉ MLIEKO - na pevné chlpy v oblasti prirodzenia niekedy nestačí. 

DEPILAČNÝ STROJČEK - nevýhodou je bolestivosť, môže sa objaviť aj začervenanie a opuch. 

ŽILETKOVÝ STROJČEK - najčastejší spôsob holenia dámskeho prirodzenia, rýchla a bezbolestná metóda. 


VIETE, ŽE? 

chĺpky za mesiac vyrastú až o 7 milimetrov 

každý človek má na tele okolo 2 miliónov chĺpkových cibuliek 

na nohách máme 370-tisíc chĺpkových cibuliek 

asi 63 metrov chlpov odstráni zo svojich nôh žena, ktorá sa za jeden mesiac oholí v priemere osemkrát 

chĺpky v podpazuší rastú dvakrát rýchlejšie než na nohách, a to v rôznych smeroch 

v 17. storočí sa chĺpky odstraňovali pomocou žieraviny 

prvú bezpečnú žiletku objavil francúzsky holič Jean Jacques Perret v roku 1762 

v roku 1915 sa objavila aj prvá žiletka určená iba pre ženy.  


Anketa 

MIROSLAV (48) 

Nepáči sa mi dnešná móda vyholeného dámskeho prirodzenia. Viac sa mi páči, keď je žena dolu zarastená. Pri žene s vyholeným lonom by som si pripadal ako pedofil. 


DARIUS (27) 

Zarastené ženy ma úplne odpudzujú. Mojej partnerke by som to vôbec netoleroval, navyše mi to pripadá nehygienické. Holím sa tiež a nemôžem si to vynachváliť


ANDREJ (38) 

Mne sa páči, keď je žena dolu pekne upravená. Pritom nemusí byť úplne vyholená, stačí, ak tam dolu má napríklad tenučký malý pásik. 


VIERA (31) 

Ja sa holím nahladko, mne to tak vyhovuje a priateľovi sa to tak páči. Keď je niekto na „prírodno“, tak to je jeho vec, ale nie je veľmi príjemný pohľad na vytŕčajúce chĺpky z plaviek. 


MICHAELA (25) 

Ja sa holím na hladko, občas si však nechám jemný pásik, priateľovi sa páči oboje. 


JURAJ (26) 

Mne sa páči, keď je zarastená, úplne vyholená mi nič nehovorí. Hygiena nie je o chlpoch, ale o umývaní. 


JAKUB (19) 

Žena by sa mala holiť stále a väčšina to tak asi aj robí. Nepoznám žiadnu babu, ktorá by sa neholila  


Zlatica Kysucká, foto: dreamstime

reklama
reklama

 

pic pic pic
pic