pic
pic
06/2009
pic pic pic pic pic pic pic pic

 06/2009

pic

Nohy v strehu

Máte tzv. atletickú nohu, a pritom vôbec nešportujete? Nečudujte sa. Mykóza nôh, alebo atletická noha, sa vyskytuje aj u ľudí, ktorí športoviská obchádzajú veľkým oblúkom. Trápi dokonca každého štvrtého z nás. Pleseň na nohách je skrátka jedným z najbežnejších ochorení vôbec. A leto mu žičí.

Ochorenie postihuje ľudí všetkých vekových kategórii, bez rozdielu pohlavia, lenivcov aj hyperaktívnych. Mnohí z nás žijú s mykózou aj niekoľko rokov. Myslia si, že neestetické zmeny na nechtoch alebo chodidlách nastali pre poranenie pri športe, z tlačiacich topánok a domnievajú sa, že to samo prejde. Neprejde. Ba naopak, bude sa ustavične len zhoršovať. Tak ako všetky ochorenia, aj mykóza sa najlepšie lieči v počiatočnom štádiu.

Kde ju môžeme „lapiť“?
Atletická noha hrozí, samozrejme, skôr ľuďom, ktorí vášnivo športujú, medzi rizikové skupiny patria bežci, futbalisti alebo plavci. Trpia mykózami výrazne častejšie. Ak patríte medzi skalných návštevníkov športovísk, telocviční, posilňovní, fitnescentier, plavární, či kúpalísk, mali by ste si svoje nohy všímať pozornejšie, priam ich študovať. Všade tam hrozí vysoké riziko nakazenia. Stačí šupinka z nechta alebo kože na dlážke. Stúpite sa vlhkú rohož a je to. „Ochorenie spôsobujú kvasinky, parazitické huby a plesne, najčastejšie dermatofyty, ktorým sa darí v teple a vlhku. Preto sú práve nohy ideálnym miestom na ich rozmnožovanie,“ vysvetľuje dermatologička doktorka Katarína Poláková. Koža sa môže infikovať priamym kontaktom, ale aj nepriamo prostredníctvom infikovaných materiálov: topánok, papúč, drevených roštov v spoločných sprchách a kúpeľniach, dlážok miestností. Neostáva nič iné, len prísne dodržiavanie základných hygienických pravidiel: nosenie prezuviek do spŕch a šatní, používanie dezinfekčných mydiel a, samozrejme, dôsledná očista spoločných priestorov a sociálnych zariadení.

Nepožičiavajte si papuče
Mykóza sa prenáša pri chôdzi na boso, ale napríklad aj ponožkami v práčke alebo požičanými papučami. Ak máte zhrubnutú alebo naopak príliš zmäknutú pokožku na chodidlách, máte väčšiu smolu, lebo mikroorganizmy sa jednoduchšie usídlia. Ani doma nie sme úplne v bezpečí. Môže sa stať, že sa mykózou infikuje jeden člen rodiny a druhý si po ňom stane na koberček v kúpeľni, obuje si jeho prezuvky, utrie sa jeho uterákom... V rodine sa rozvinie malá epidémia, ktorú zastaviť bude poriadna fuška.

Ako sa jej zbaviť?
Liečba nebýva jednoduchá, lekár musí vypátrať cestu prenosu infekcie a nariadiť špeciálne opatrenia. Patrí k nim dezinfekcia prostredia, bielizne, topánok, ako aj lieky. S mykózami nie je ľahký boj, maličké spóry húb napríklad v koberci môžu prežívať aj dva roky a postihnutých zvyčajne trápia veľmi dlho. Ak by sa aj celý nakazený necht odstránil, hubové mikročastice ostanú v lôžku nechta a infekcia sa bude ďalej šíriť do okolitej kože, kde môže vytvoriť rezervoár hubovej infekcie. Bez účinnej terapie nezmizne. Predtým sa tieto ochorenia liečili masťami, roztokmi, krémami a sprejmi, ale lokálna terapia bývala málo úspešná. V súčasnosti sa uplatňujú viaceré účinné a úspešné lieky, dokonca aj prípravok, ktorý vraj vyrieši problém na jedno použitie. Približne dve tretiny postihnutých ľudí sa neliečia, alebo sa liečia len čiastočne. Len niektorí pacienti vedia, že v prípade plesní na nohách ide o infekčné ochorenie, ktorého sa bez liečby nezbavia.

Mykóza tam dole
Mykózy sa netýkajú iba nôh. Rovnako ako plesňové ochorenia nôh sú počas leta časté aj vaginálne mykózy. Množstvo žien sa s týmto problémom stretáva opakovane. Vtedy to už nie je iba nepríjemný pocit. Opakujúca sa infekcia býva signálom, že s lokálnou imunitou nie je čosi v poriadku. Tri zo štyroch žien prekonajú mykózu aspoň raz a až polovica s ňou zápasí opakovane.

Liečba
Na zažehnanie akútnej mykózy sa používajú antimykotiká. Väčšine žien vďaka nim ťažkosti za krátky čas vymiznú. Samotné vyliečenie takejto mykózy však neznamená, že sa nebude opakovať. Dôvodom môže byť aj celková porucha imunity. Nedajte jej šancu Rovnako ako pri plesniach na nohách, aj v prípade vaginálnych mykóz sa rozhodne vyplatí dodržiavať jednoduché pravidlá – nepožičiavať nikomu uterák a inú bielizeň, o spodnej bielizni či plavkách ani nehovoriac. Pri používaní spoločných sociálnych zariadení, napríklad na kúpaliskách treba dbať na hygienické zásady. Po použití toalety sa utierať správnym smerom, teda spredu dozadu, nikdy nie naopak.

Ako spoznáte pleseň na nohách?
• Kontrolujte nohy pravidelne a predovšetkým medzi prstami. Čím skôr si všimnete príznaky a začnete liečbu, tým skôr sa zbavíte plesne na nohách.
• Spočiatku sú škvrnky nenápadné, objavia sa pod voľným okrajom nechta alebo na jeho bočných hranách, nespôsobujú nijaké problémy.
• Neskôr sa infekcia šíri smerom dovnútra k nechtovému lôžku, necht mení farbu na žltkastú, belavú, hnedosivú, zhrubne, odlupuje sa, strapká, deformuje, ba môže nasledovať až jeho rozpad.
• Môžu sa objavovať aj iné príznaky ako svrbenie, bolestivý zápal kože vyvolávajúci začervenanie, jej praskanie, zhrubnutie, olupovanie aj mokvanie.
• Pleseň na nohách sa zvyčajne vyskytuje medzi štvrtým a piatym prstom nohy, ale postihnuté môžu byť aj ostatné časti nohy.
• Intenzita príznakov záleží na aktivite infekcie, mieste a odolnosti chorého.
• Zhoršená kvalita života, obmedzovanie pri chôdzi či pracovnom výkone.
• Je to aj útok na psychiku, lebo vyvoláva nepríjemné pocity úzkosti až komplexy.

Ako sa brániť pred mykózou
• Nohy si pravidelne denne umývajte a potom starostlivo vysušte.
• Každý člen rodiny nech má svoj uterák a svoje papuče.
• Noste bavlnené ponožky a denne ich vymieňajte.
• Dbajte na čistotu dlážky na chodbe, v kúpeľni, kobercov v izbách.
• Nečakajte, kým sa mykóza rozšíri, navštívte lekára.

Enzýmoterapia pri recidíve
U pacientok s opakovanými vaginálnymi mykózami sa osvedčila podporná liečba Wobenzymom. Priaznivý účinok tohto enzýmového lieku možno pripísať komplexnému pôsobeniu v organizme. Tlmí nežiaduce účinky nadmerného zápalu a podporuje také imunitné mechanizmy, ktoré slúžia na likvidáciu infekcií rôzneho pôvodu. Odborníci v Čechách realizovali štúdiu, v ktorej sa zamerali na viac ako 60 žien vo veku od 18 do 48 rokov. Všetky trápili opakované vaginálne mykózy. Sledovali ich počas dvoch rokov, rok pred začiatkom podpornej liečby enzýmovým preparátom porovnávali s nasledujúcim obdobím 12 mesiacov od začiatku podávania Wobenzymu. Každá pacientka trpela pred podpornou liečbou mykózou minimálne 4-krát do roka, jedna zo súboru dokonca 9-krát. Po 12 mesiacoch podpornej liečby Wobenzymom bolo 63 % žien zo sledovanej vzorky úplne bez mykóz. Priemerný počet mykóz na jednu pacientku klesol za rok liečby Wobenzymom na 0,5, teda o 88 %. Priaznivý efekt liečby pretrvával i po ukončení užívania preparátu systémovej enzýmoterapie. Podstatné však je, že zlepšenie nastalo u všetkých pacientok, ktoré sa do štúdie zapojili.

Rizikové faktory
• užívanie antibiotík, niektoré typy hormonálnej antikoncepcie • cukrovka, tehotenstvo • jedlo bohaté na cukry, stres • nesprávna hygiena (ani nie tak nedostatočná, ako skôr prehnaná), škodiť tiež môžu parfumované prostriedky intímnej hygieny • kúpanie v bazéne s chlórovanou vodou alebo v znečistenom rybníku • niekedy sa problémy prejavia aj po pohlavnom styku • nosenie nevhodnej bielizne, tesných nohavíc či mokrých plaviek • vznik mykózy bez zjavnej príčiny, resp. kombinácia viacerých faktorov

Hana Johanová

reklama
reklama

 

pic pic pic
pic