Osobné šťastie je v mnohých prípadoch subjektívny pocit, ktorý sa odvodzuje od prežívania konkrétnych situácií. Odborne by sa dal definovať stavom spokojnosti so životom, blahom, ktoré pociťujeme a radosťou, ktorú máme. Subjektívne je to preto, lebo každý jeden človek má svoje uznávané hodnoty a každého poteší niečo iné a v inom prípade. Niekedy sa tomu hovorí aj hodnotový rebríček (hierarchia hodnôt).

Aké veci sú pre nás dôležité, podľa toho si volíme konkrétny spôsob, ktorým sa ich snažíme dosiahnuť. Niekedy však pomôže, keď sa človek pokúsi niektoré situácie prehodnotiť a získať na ne nový pohľad.

  1. Naučte sa radovať z malých vecí

Toto je veľmi dôležité pre každého človeka. Mať v sebe pokoru je základom pre úspech v akomkoľvek smere. Človek, ktorého táto povahová črta charakterizuje nepotrebuje ku šťastiu veľa, čo sa mu v budúcnosti dobre vyplatí. Možno nejde ani tak o hmotné statky a množstvo kabeliek, ktoré vlastníme. Malou vecou môže byť aj pochvala, úsmev, úspech druhého človeka a množstvo iných a podobných situácií.

  1. V každej situácií hľadajte to najlepšie

Naozaj ťažká situácia, ktorou si prejde v živote asi každý jeden z nás. Väčšinou ide o nepríjemný stav, v ktorom sa zle hľadá útecha, pochopenie a odhodlanie pre ďalšie kroky v dámskych mokasínach. Veľmi zle sa niekomu hovorí, že všetko bude lepšie, keď sa to v daný okamih javí ako celkom nereálne. No musíme si uvedomiť, že aj náš život je vzácny a vždy existuje dôvod na radosť, ktorá príde možno časom, len si treba na ňu počkať.

  1. Netrápte sa kvôli kritike

Kritika dokáže byť veľmi účinným nástrojom na sebazdokonaľovanie a bez nej sa v mnohých prípadoch ani nedá fungovať. Niektorí ľudia s ňou majú problémy, pretože sa v očiach druhých nechcú vidieť v zlom svetle. Naopak túžia po dokonalosti, ktorá ale v mnohých prípadoch úzko hraničí s pýchou. „Slovo nie je nôž,“ čo si musíte v takýchto momentoch veľmi často opakovať. Kritika sa vám zíde pri jazde v autoškole, kde nie sú tieto slová zámerom pre poškodenie, naopak vám majú pomôcť. A koniec koncov správna kritika dokáže človeka urobiť len lepším, no musíte sa ju naučiť správne spracovať.